اردشیر کامکار اردشیر کامکار

موسیقی به کمک محیط‌ زیست می‏ آید

فرهاد هراتی در گفت‌وگو با «حمایت»:

گروه فرهنگی- فرزانه دیانتی: دبیر نخستین جشنواره موسیقی سبز با تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های این جشنواره از بررسی و معرفی آثار در هفته آینده خبر داد.
 
«فرهاد هراتی» در گفت‎وگو با «حمایت» در خصوص روند برگزاری این جشنواره گفت: سال گذشته همزمان با اجرای کنسرت
«زمین مقدس» - که کاری در حمایت از محیط‌زیست بود- پیشنهاد برگزاری جشنواره موسیقی سبز و طرح آن را به سـازمان حفـاظت محیط‌ زیست ارائه کردم که با آن موافقت شد. در آبان ماه امسال حکم دبیری جشنواره را گرفتم و کار از آذرماه آغاز شد.
وی با بیان اینکه امروز مهلت ارسال آثار به پایان می‌رسد ادامه‌داد: از شنبه نیز هیأت‌داوران کار بررسی آثار را آغاز می‌کند.
 
 ارسال بیش از350اثر به جشنواره
هراتی همچنین خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از 350 اثر از سراسر کشور در ژانرهای مختلف موسیقی از جمله موسیقی اصیل ایرانی، نواحی، ارکسترال، کرال، پاپ و موسیقی تلفیقی با کلام و بی‌کلام و حتی موسیقی کودکان به دست ما رسیده و قرار است پایان بهمن مرحله اول داوری را انجام دهیم تا این جشنواره برگزیدگان خود را بشناسد. همچنین مقرر شده تا سال آینده  از21 تا 27 فرودین 96 هم در سه سالن تالار وحدت، تالار رودکی و فرهنگسرای نیاوران این گروه‌ها باهم به رقابت بپردازند. البته یادآور می‌شوم در تالار وحدت؛ پیشکسوتان حرفه‌ای اجرا خواهند داشت و بخش رقابتی ما در تالار رودکی و فرهنگسرای نیاوران خواهد بود.
هراتی در خصوص مراسم اختتامیه نیز گفت: مراسم اختتامیه در اول اردیبهشت‌ماه در سیتی سنتر اصفهان برگزار خواهد شد.
وی در خصوص ویژگی‏های این جشنواره هم تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های دور نخست جشنواره موسیقی سبز این است که تمامی کسانی که به مرحله آخر راه پیدا کرده‏اند آثار آنها در قالب یک آلبوم روانه بازار خواهد شد؛زیرا صرف برگزیده شدن در این جشنواره اثر چندانی ندارد و برای فرهنگسازی نیاز است تا این آثار توسط مردم شنیده شوند.
وی افزود: در حال حاضر جامعه پذیرای آموزش‌های مستقیم نیست و موسیقی به‌عنوان انتزاعی‌ترین هنر اثرگذاری بسیاری می‌تواند داشته‌باشد. به‌هرحال زبان موسیقی معجزه‌گر است و مردم از آن استقبال می‌کنند. حال اگر موسیقی با ترکیب مدیاهای دیگری مثل کلیپ‌ها همراه باشد پیام‌های خود را به‌صورت غیرمستقیم و جذاب‌تر به مخاطب القا می‌کند.
 
 جشنواره موضوع محور
دبیر نخستین جشنواره موسیقی سبز ادامه داد: این جشنواره تمام سعی خود را می‌کند تا اثرگذاری لازم را در خصوص دفاع و حمایت از محیط‌ زیست داشته باشد و در این زمینه من از تمام همکارانم در حوزه موسیقی می‎خواهم تا در این زمینه کار بیشتری کنند و ترانه‌سراها در این زمینه ترانه بگویند تا حوزه موسیقی نیز به‌زعم خود در حمایت از محیط ‌زیست قدمی بردارد. این جشنواره برای موزیسین‌ها کاملاً چالشی است چراکه این جشنواره کاملاً موضوع محور و هدف آن‌هم مشخص است.
هراتی با بیان اینکه در حال حاضر آثار جمع‌بندی شده است و شاهد استقبال بسیار خوبی هم بوده‎ایم یادآورشد: فراخوان جشنواره بارها تمدید شد. نکته جالب‌توجه این بود که موزیسین‌های ما در شهرهایی به‌غیراز تهران استقبال خوبی از این جشنواره داشتند زیرا آنها هم با معضلات محیط‌زیست درگیر هستند؛ معضلاتی مثل نابودی جنگل‌ها و مراتع، خشکسالی و.. خیلی از هنرمندان را وادار کرد تا در این زمینه کار کنند.
 
 هدف ما فقط درآمدزایی نیست
وی در خصوص بلیت‌فروشی این جشنواره نیز توضیح داد: برای اجراهای جشنواره بلیت‌فروشی داریم و درصدد آن هستیم تا با کاهش قیمت بلیت، حضور را برای همه اقشار جامعه هموار کنیم. هدف ما فقط درآمدزایی نیست و ما می‌خواهیم فرهنگ محیط‌زیست جامعه را ارتقا دهیم. اما شرکت‌های فروشنده بلیت هنوز مشخص نشده‌اند که سعی بر آن داریم که طی ماه آینده این امر نیز صورت پذیرد.
 
 حضور حرفه‌ای ها در جشنواره نخست
دبیر نخستین جشنواره موسیقی سبز همچنین از رایزنی و مذاکره با هنرمندان و گروه‌های حرفه‌ای موسیقی برای حضور در جشنواره خبر داد و گفت: از روزی که به‌عنوان دبیر نخستین جشنواره موسیقی سبز انتخاب شدم تمام تلاشم را انجام دادم تا در کنار اعلام فراخوان برای حضور گروه‌های موسیقی، بتوانم شرایطی را ایجاد کنم که گروه‌ها و هنرمندان حرفه‌ای نیز در این جشنواره حضورداشته باشند. ازاین‌جهت تاکنون با تعدادی از هنرمندان در حوزه موسیقی نواحی مذاکراتی انجام‌گرفته که تا 20روز آینده اسامی نهایی این گروه‌ها و هنرمندان اعلام می‌شود. ما در کنار این اقدام تصمیم داریم یک ارکستر مجلسی را نیز برای جشنواره جمع‌آوری کنیم تا بتوانیم با محتوای جشنواره قطعاتی را اجرا کنیم.
وی همچنین اظهارکرد: تندیس و پوستر نخستین جشنواره موسیقی سبز هم مراحل نهایی آماده‌سازی را طی می‌کند و ما در نظر داریم در صورت فراهم شدن امکانات، مراسم رونمایی را برای این دو مورد برگزار کنیم که امیدوارم مخاطبان نیز ازآنچه ما برای جشنواره طراحی کرده‌ایم راضی باشند.
هراتی خاطرنشان کرد: این جشنواره علاوه بر بخش‌های اصلی بخش جنبی؛ کلیپ هم خواهد داشت. همچنین جشنواره سال اول را در سطح کشوری برگزار می‌کنیم اما در سال‎های آینده قصد داریم  جشنواره سبز را بین‌المللی کنیم.
 
http://www.hemayatonline.ir/detail/News/16105

1395/12/08 - 12:20